KPV:n talous pyöri lähes miljoonalla
Julkaistu: 28.04.2023 08.10

KPV:n talous pyöri lähes miljoonalla

KPV:n Juniorit ry piti sääntömääräisen kevätkokouksen torstaina 27.4.

Kokouksessa esiteltiin jäsenistölle tilikautta 1.12.2021 - 30.11.2022 koskeva tilinpito, vuosikertomus ja tilintarkastajien lausunto tarkastetuista tileistä. Kokous hyväksyi tilinpidon ja antoi hallitukselle vastuuvapauden. Jäsenistö tai hallitus ei tuonut määräajassa käsittelyyn muita asioita, joten tilinpito ja siitä myönnetty vastuuvapaus oli kokouksen ainoa asia.

Edustusjoukkue oli kahdeksan vuoden tauon jälkeen mukana seuran tilinpidossa. Tämä näkyi liikevaihdossa, joka nousi 444 000 eurosta lähes miljoonaan euroon ( 929 000 €). Tappiota kaudelta kertyi noin 68 000 euroa. Taseessa omaa pääomaa on reilu 67 000 euroa ja lyhytaikaista vierasta pääomaa 65 000 euroa. Pitkäaikaista vierasta pääomaa ei ole.

Tappiosta reilusti yli puolet kertyi alkuinvestoinneista edustusjoukkuetoiminnan käynnistämiseen tarvittavista fasiliteeteista ja varusteista. Alkuvaiheessa ei myöskään osattu ottaa huomioon kaikkia toiminnan merkittävään kasvuun liittyviä kuluja. Kun edellisvuonna ilman edustusjoukkuetta seuralla oli yksi päätoiminen työntekijä, kasvoi työntekijämäärä edustusjoukkuetoiminnan sopimuspelaajien ja valmentajien myötä 29 henkilöön. Tähän liittyi myös budjetoimattomia kustannuksia. Myös pelaamiseen liittyi odottamattomia kustannuksia yleisen kustannustason nousun myötä.

Sinänsä seuran syyskokouksessa 2021 asetettu tulobudjetti saavutettiin ja jopa ylitettiin. Kustannuspuolella ei mennyt yhtä hyvin ja toimintaa on sopeutettava todellisia tuloja ja kustannuksia vastaavaksi.

KPV:n Juniorit Ry


KPV Klubi

Antti Chydeniuksenkatu 71

67100 Kokkola